Saffromental

کپسول ژلاتينی نرم سافرومنتال

 • بهبود علائم افسردگی
 • تقویت انرژی فردی
 • کمک به کنترل اشتها و مکمل کاهش وزن
 • نام محصول: سافرومنتال
 • مشکل دارویی: کپسول ژلاتینی نرم
 • ترکیبات: 5/88 میلی گرم عصاره زعفران استاندارد شده بر اساس 3/0 درصد سافرانا
 • سایر اجزا: ژلاتین، گلیسیرول، PEG    
 • مقدار و نحوه مصرف: روزی دو بار هر بار یک عدد کپسول 20 تا 30 دقیقه قبل از وعده غذایی با یک لیوان آب میل نمایید.
 • موارد منع مصرف: 
 • طبقه بندی مصرف در بارداری و شیردهی: مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمیشود.
 • عوارض جانبی: با مصرف محصول در مقادیر توصیه شده موردی گزارش نشده است.
 • احتیاطات و هشدارها:
  کپسول را با آب کافی بلعيده و از جویدن آن خودداری کنيد.
  در مورد افراد زیر 18 سال یا افراد با برنامه دارویی خاص قبل از مصرف این کپسول با پزشک مشورت کنید.
  به علت تداخل این کپسول با داروهای ضد تجمع پلاکتی، در مصرف همزمان این داروها احتیاط کنید.
  قبل از مصرف بروشور را مطالعه کنید.
  دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
 • نکات قابل توصیه: 
 • شرایط نگهداری: در جای خشک، در دمای محیط (زیر 25 درجه سانتی‌گراد) و برای محافظت از تابش نور، در جعبه محصول نگهداری شود.
Saffromental
brands

اختلال افسردگی یکی از شایعترین بیماری‏های حوزه روانپزشکی میباشد که بر احساس، طرز تفکر و عملکرد افراد تاثیر منفی گذاشته و منجر به بروز انواع مشکلات روحی و جسمی میشود. فرد مبتلا به این اختلال با مشکلاتی از جمله احساس ناراحتی و غم، احساس بی ارزشی و نا امیدی، دوری از فعالیتهای اجتماعی و کاهش رابطه با دیگران، افزایش میل به غذا و افزایش وزن، کاهش انرژی و میل جنسی روبرو میباشد.

در حال حاضر تخمین زده میشود که تا 21 درصد افراد درجهان از اختلال افسردگی از نوع خفیف تا حاد آن رنج میبرند که به مراتب در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است. محققان دلیل ابتلا به این بیماری را تغییرات هورمونها در بدن، تغییر تعادل مواد شیمیایی در مغز، ژنتیک و عوامل محیطی میدانند که ممکن است در هر فردی با هر شرایطی بروز پیدا کند. راهکارهای درمان افسردگی با توجه به علت ابتلا افراد، متفاوت بوده و پزشکان شیوههای درمانی مختلفی را با توجه به شرایط بیمار توصیه میکنند. یکی از شیوههای درمانی موجود، استفاده از داروهای طبیعی استاندارد شده میباشد که با بهره گیری از ترکیبات و مواد موثره گیاهان دارویی، به درمان اختلال افسردگی کمک میکنند.

کپسول سافرومنتال، فرموله شده توسط متخصصان شرکت دارویی زردبند، حاوی مواد موثره گیاه دارویی زعفران Crocus sativus L است که مطالعات و يافته‌های متعدد، اثربخشی این مواد موثره را در بهبود و درمان چند عارضه رايج در حوزه سلامت روان، ثابت کرده است.

 سروتونين و دوپامين، هر دو از شناخته‌شده‌ترين نوروترانسميترها يا انتقال‌دهنده‌های عصبی هستند که اغلب ما، آنها را به نام هورمون‌های خوشحالی می‌شناسيم. کروسين و سافرانال، به عنوان دو ماده موثره موجود در عصاره زعفران، مهم‌ترين ترکيب استفاده شده در کپسول سافرومنتال، با به تعادل رساندن ميزان سروتونين و دوپامين، نقش چشمگير خود در کنترل و بهبود افسردگی و عوارض ناشی از آن را اعمال می‌کنند. همچنین این مواد موثره علاوه بر کنترل و بهبود افسردگی، با تنظيم ميزان دوپامين، تاثير چشمگيری در مهار پرخوری عصبی داشته، و اين ويژگی در کنار اثر کروسين بر تنظيم متابوليسم و دفع چربی، اين محصول را به يک مکمل ايده‌آل برای کاهش وزن تبديل کرده است. از سوی ديگر، ارتباط تنگاتنگ افسردگی و متابوليسم با ميزان انرژی فردی و ميل جنسی، موجب شده است کپسول سافرومنتال، با توجه به مکانيزم اثر چندگانه‌اش، به عنوان محصولی اثربخش برای تقويت انرژی فردی و قوای جنسی شناخته شود.

سروتونين و دوپامين، دو نوروترانسميتر شناخته‌شده‌ای هستند که هر کدام به شکلی متفاوت بر آنچه به عنوان افسردگی و عوارض ناشی از آن می‌شناسيم تاثير می‌گذارند. نوروترانسميترها در واقع پيام‌رسان‌های شيميايی بين سلول‌های سيستم عصبی بدن ما هستند. سروتونين به تنظيم و تثبيت حال روحی ما کمک می‌کند، نقش قابل توجهی در کيفيت خواب دارد و همچنين مانع رفتارها و واکنش‌های هيجانی می‌شود. تفاوت کلی سروتونين با دوپامين در اينجاست که اغلب نقش تثبيت‌کننده و به تعادل‌رساننده را بر عهده دارد، در حالی که اغلب کارکردهای دوپامين تقويت‌کننده هستند. دوپامين که نقشی مهم در مکانيسم معروف به پاداش دارد، به عنوان عامل ايجاد سرخوشی و احساس لذت شناخته می‌شود و در عين حال هماهنگی و تمرکز را افزايش می‌دهد، اما از طرف ديگر ميزان بالای آن می‌تواند موجب رفتارهای هيجانی شود. عوارض شناخته شده پايين بودن سطح سروتونين و دوپامين در سيستم عصبی شامل افسردگی، مشکلات خواب، کاهش توان و ميل جنسی، بی‌انگيزگی و کاهش تمرکز است. 

در کنار اين‌ها نوراِپی‌نفرين، که به نام نورآدرنالين هم شناخته می‌شود، هورمونی است که درون خون آزاد می‌شود و همچنين به عنوان يک نوروترانسميتر در سيستم عصبی مرکزی عمل می‌کند و قسمت‌هايی از مغز را که مسئول توجه و عملکرد هستند تحت تاثير قرار می‌دهد. نوراِپی‌نفرين همچنين می‌تواند موجب افزايش ضربان قلب و آزادسازی گلوکز از ذخاير انرژی بدن شود و جريان خون به سمت عضلات اسکلتی را افزايش دهد. آنچه مطالعات به ما نشان داده، پايين بودن سطح نوراپی‌نفرين در افراد دارای افسردگی مزمن، و بالا بودن آن در افراد مبتلا به اختلال بيش فعالی و عدم تمرکز است.

اثربخشی کپسول سافرومنتال، ناشی از مکانيسم اثر متفاوت دو ماده موثره اصلی موجود در عصاره زعفران، يعنی کروسين و سافرانال است.

کروسین با مهار جذب دوپامین و نوراپی نفرین، در به تعادل رساندن سطح اين دو نوروترانسميتر و بهره‌مند شدن از کارکردهای ذکر شده آنها نقش ايفا می‌کند.

مکانيسم اثر سافرانال از سوی ديگر، از طریق مهار جذب سروتونین است، که با نگه داشتن سروتونين در سطح مطلوب، در کنار کروسين به ايفای نقش می‌پردازد و نقش اصلی را در اثربخشی ضد افسردگی کپسول سافرومنتال به عهده دارد.

کروسین موجود در عصاره زعفران، همچنين آن را به عنوان يک مکمل اثربخش در فرايند کاهش وزن مطرح می‌کند. یکی از مکانیسم‌های احتمالی اين اثربخشی، ممانعت کروسین از فعالیت لیپاز پانکراس و در نتیجه کاهش جذب چربی‌ها و افزایش دفع آنهاست.

کروسين از سوی ديگر باعث افزایش هورمون پروتئینی Adiponectin می‌شود که متابولیسم گلوکز و اکسیداسیون اسیدهای چرب را بر عهده دارد و با تنظيم اين متابوليسم به کاهش وزن کمک می‌کند.

از طرفی هورمون Leptin که به آن هورمون سیری هم می‌گویند، با مهار اشتها، به تعادل و هم‌ایستایی انرژی در بدن کمک می‌کند. کروسین می‌تواند با تنظیم سطح لپتین و مصرف انرژی ذخیره شده در بافت چربی باعث کاهش وزن و افزایش سطح انرژی شود.

کروسین، همان طور که پيشتر اشاره شد با مهار جذب دوپامین سطح آن را متعادل نگه میدارد. سطح دوپامين با توجه به نقش آن در مکانيسم پاداش، ارتباط مستقيم با احساس نياز انسان به غذا دارد. دوپامین محیطی همچنين در تنظیم استرس سمپاتیک، هضم و تحرک دستگاه گوارش نقش دارد. خوردن بیش از حد در اثر افسردگی يا پديده‌ای که به نام پرخوری عصبی می‌شناسيم، در واقع ناشی از کاهش سطح دوپامين و تحريک مکانيسم پاداش است. کروسين با متعادل نگاه داشتن سطح دوپامین، اين اثرات را کاهش داده و با غلبه بر ميل به پرخوری عصبی، مکملی ايده‌آل برای کاهش وزن محسوب می‌شود.

mom